AVX Corporation SR271C472KAA
SR271C472KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR271C472KAA
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR271C472KAA.pdf
Availability of SR271C472KAA
QUANTITY
SR271C472KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR271C472KAA
Internal Part NumberEIS-SR271C472KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.260" L x 0.150" W (6.60mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR271C472KAA
Related LinksSR271C, SR271C472KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR271C472KAA Details Description
Related parts for SR271C472KAA
CONN FLANGED SPADE #8 10-12AWG datasheet.pdf
MOD PWR IN/SW 2PL QC 3.0MM PNL datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1/8 NPT 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS WALL W/PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 100V 5% BP 1210 datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
MODEL 212 TAP SWITCH 20A 150V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V datasheet.pdf