AVX Corporation SR275C103KAR
SR275C103KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR275C103KAR
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR275C103KAR.pdf
Availability of SR275C103KAR
QUANTITY
SR275C103KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR275C103KAR
Internal Part NumberEIS-SR275C103KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.260" L x 0.150" W (6.60mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR275C103KAR
Related LinksSR275C, SR275C103KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR275C103KAR Details Description
Related parts for SR275C103KAR
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6 PG21 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 3/8 UNF 5V 12" datasheet.pdf
HEADER 19POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 30A POWERFLAT datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 5.5A DPAK-3 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
IC SW IPS 1CH LOW SIDE TO220AB datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 4AWG SILVER datasheet.pdf