AVX Corporation SR275E103MAR
SR275E103MAR picture photo
Mfg. Part Number
SR275E103MAR
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR275E103MAR.pdf
Availability of SR275E103MAR
QUANTITY
SR275E103MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR275E103MAR
Internal Part NumberEIS-SR275E103MAR
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.260" L x 0.150" W (6.60mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR275E103MAR
Related LinksSR275E, SR275E103MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR275E103MAR Details Description
Related parts for SR275E103MAR
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 26POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN CRIMP HOUSING RAMP 5POS datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS datasheet.pdf