AVX Corporation SR291A152JAR
SR291A152JAR picture photo
Mfg. Part Number
SR291A152JAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR291A152JAR.pdf
Availability of SR291A152JAR
QUANTITY
SR291A152JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR291A152JAR
Internal Part NumberEIS-SR291A152JAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR291A152JAR
Related LinksSR291A, SR291A152JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR291A152JAR Details Description
Related parts for SR291A152JAR
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14SO datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 35NS 68PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 10.5VWM 19VC 1.5KE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IGBT MODULE 1200V 60A datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A TO3 datasheet.pdf