AVX Corporation SR291C103KAA
SR291C103KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR291C103KAA
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR291C103KAA.pdf
Availability of SR291C103KAA
QUANTITY
SR291C103KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR291C103KAA
Internal Part NumberEIS-SR291C103KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR291C103KAA
Related LinksSR291C, SR291C103KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR291C103KAA Details Description
Related parts for SR291C103KAA
RES 2.05 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
OSC MEMS 62.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
POT 1K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IC COMPARATOR 1.8V O-D SOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 160MA 3.95 OHM datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf