AVX Corporation SR291C103KARTR1
SR291C103KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR291C103KARTR1
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR291C103KARTR1.pdf
Availability of SR291C103KARTR1
QUANTITY
SR291C103KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR291C103KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR291C103KARTR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR291C103KARTR1
Related LinksSR291C1, SR291C103KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR291C103KARTR1 Details Description
Related parts for SR291C103KARTR1
IC CPLD 192MC 4.7NS 100TQFP datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 75A datasheet.pdf
CAP CER 1.8UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
LCD GRAPHIC DISPLAY datasheet.pdf
RES 13 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf