AVX Corporation SR291C104KAATR1
SR291C104KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR291C104KAATR1
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR291C104KAATR1.pdf
Availability of SR291C104KAATR1
QUANTITY
SR291C104KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR291C104KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR291C104KAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR291C104KAATR1
Related LinksSR291C1, SR291C104KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR291C104KAATR1 Details Description
Related parts for SR291C104KAATR1
CONN HEADER 9POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A SMB datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 600V 35A GBPC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CABLE 40COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
IMP100 O H V6P12C UG DEW39 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
381 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS datasheet.pdf