AVX Corporation SR292C103KARTR1
SR292C103KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR292C103KARTR1
Brief Description
CAP CER 10000PF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR292C103KARTR1.pdf
Availability of SR292C103KARTR1
QUANTITY
SR292C103KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR292C103KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR292C103KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR292C103KARTR1
Related LinksSR292C1, SR292C103KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR292C103KARTR1 Details Description
Related parts for SR292C103KARTR1
FIXED IND 1.5NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
CONN FMALE RCPT 3POS REAR PNL MT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT YAGI 5ELEM 406-430MHZ SILVER datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V Y5V 0603 datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1/4" 11.34" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf