AVX Corporation SR295C223KARTR1
SR295C223KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR295C223KARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR295C223KARTR1.pdf
Availability of SR295C223KARTR1
QUANTITY
SR295C223KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR295C223KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR295C223KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR295C223KARTR1
Related LinksSR295C2, SR295C223KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR295C223KARTR1 Details Description
Related parts for SR295C223KARTR1
IC FLASH 1MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
KNOB BLK/MATTE.925"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
IC REG LDO 6.2V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 12MH 120MA 26 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
37POS F FILT TYP1 PC 4-40 datasheet.pdf