Hirose Electric Co Ltd SR30-10JE-4S(71)
SR30-10JE-4S(71) picture photo
Mfg. Part Number
SR30-10JE-4S(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
4 CONT JACK W/SOCKET INSERT
Datasheet Download
SR30-10JE-4S(71).pdf
Availability of SR30-10JE-4S(71)
QUANTITY
SR30-10JE-4S(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of SR30-10JE-4S(71)
Internal Part NumberEIS-SR30-10JE-4S(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesSR30
PackagingBulk
Connector TypeJack, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel and Chromium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating1A
Voltage - Rated100VAC
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR30-10JE-4S(71)
Related LinksSR30-10J, SR30-10JE-4S(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
SR30-10JE-4S(71) Details Description
Related parts for SR30-10JE-4S(71)
IC 3.3V PLL CLK-DRVR 24-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POWER EDGE 2 SEG MIXED PS SOLDER datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 4.76"L X 15.75"W datasheet.pdf
D4SL-N2AFG datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf