Hirose Electric Co Ltd SR30-10RA-6SE
SR30-10RA-6SE picture photo
Mfg. Part Number
SR30-10RA-6SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS W/SOCKET INSERT
Datasheet Download
SR30-10RA-6SE.pdf
Availability of SR30-10RA-6SE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SR30-10RA-6SE Order Process
Ship out your order
Specifications of SR30-10RA-6SE
Internal Part NumberEIS-SR30-10RA-6SE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesSR30
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel and Chromium Plated
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating1A
Voltage - Rated100VAC
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR30-10RA-6SE
Related LinksSR30-1, SR30-10RA-6SE Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
SR30-10RA-6SE Details Description
Related parts for SR30-10RA-6SE
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRI-STATE 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
AMP PACE CONN 30POS 100X200C/L datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
DOUBLE CHOKE 10MH 1A VERT datasheet.pdf
DGTL CONTROL PNP WITH 2M CABLE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf