AVX Corporation SR305C225KARTR1
SR305C225KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR305C225KARTR1
Brief Description
CAP CER 2.2UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR305C225KARTR1.pdf
Availability of SR305C225KARTR1
QUANTITY
SR305C225KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR305C225KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR305C225KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR305C225KARTR1
Related LinksSR305C2, SR305C225KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR305C225KARTR1 Details Description
Related parts for SR305C225KARTR1
IC AMP AUDIO .158W STER AB 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf