AVX Corporation SR305C474MARTR1
SR305C474MARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR305C474MARTR1
Brief Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR305C474MARTR1.pdf
Availability of SR305C474MARTR1
QUANTITY
SR305C474MARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR305C474MARTR1
Internal Part NumberEIS-SR305C474MARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR305C474MARTR1
Related LinksSR305C4, SR305C474MARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR305C474MARTR1 Details Description
Related parts for SR305C474MARTR1
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
VARISTOR 354V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V 1111 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.1W USM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf