AVX Corporation SR305E105MAR
SR305E105MAR picture photo
Mfg. Part Number
SR305E105MAR
Brief Description
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR305E105MAR.pdf
Availability of SR305E105MAR
QUANTITY
SR305E105MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR305E105MAR
Internal Part NumberEIS-SR305E105MAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.125" W (7.62mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR305E105MAR
Related LinksSR305E, SR305E105MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR305E105MAR Details Description
Related parts for SR305E105MAR
CONN HEADER .100 SNGL STR 14POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM 1W 84DB 40X28MM datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16TSSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET COVER FOR TO-3 datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM VRVR SN/B datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 143MA 9.8 OHM datasheet.pdf