AVX Corporation SR305E335MARTR1
SR305E335MARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR305E335MARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR305E335MARTR1.pdf
Availability of SR305E335MARTR1
QUANTITY
SR305E335MARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR305E335MARTR1
Internal Part NumberEIS-SR305E335MARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR305E335MARTR1
Related LinksSR305E3, SR305E335MARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR305E335MARTR1 Details Description
Related parts for SR305E335MARTR1
MAX197BCNI IC DAS 8CH 12BIT 5V 28-DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 70A TO-268 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf