AVX Corporation SR305E474MARTR1
SR305E474MARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR305E474MARTR1
Brief Description
CAP CER 0.47UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR305E474MARTR1.pdf
Availability of SR305E474MARTR1
QUANTITY
SR305E474MARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR305E474MARTR1
Internal Part NumberEIS-SR305E474MARTR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR305E474MARTR1
Related LinksSR305E4, SR305E474MARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR305E474MARTR1 Details Description
Related parts for SR305E474MARTR1
BIT SPANNER SZ4 0.98" 2/PK datasheet.pdf
LONG PARTITION 34-1/8 X 18-1/2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220POS .050 SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7.5A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 5W T18 datasheet.pdf