AVX Corporation SR305E684MAATR1
SR305E684MAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR305E684MAATR1
Brief Description
CAP CER 0.68UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR305E684MAATR1.pdf
Availability of SR305E684MAATR1
QUANTITY
SR305E684MAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR305E684MAATR1
Internal Part NumberEIS-SR305E684MAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR305E684MAATR1
Related LinksSR305E6, SR305E684MAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR305E684MAATR1 Details Description
Related parts for SR305E684MAATR1
CONN ADAPT MS 147 JACK-SMA JACK datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6-32 ALUMINUM 3/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .100 DBL STR SMD datasheet.pdf
DIODE PIN GP 50V 50MA SOT323 datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 10M SS NPN TMR datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.0075UF RADIAL datasheet.pdf