AVX Corporation SR305E684MARTR1
SR305E684MARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR305E684MARTR1
Brief Description
CAP CER 0.68UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR305E684MARTR1.pdf
Availability of SR305E684MARTR1
QUANTITY
SR305E684MARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR305E684MARTR1
Internal Part NumberEIS-SR305E684MARTR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR305E684MARTR1
Related LinksSR305E6, SR305E684MARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR305E684MARTR1 Details Description
Related parts for SR305E684MARTR1
BOX ALUMINUM GRAY 4"L X 2.3"W datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 1A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL SOT89-3 VOLTAGE REG datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.8VOUT 75W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
MKP 0.82UF 5% 2000VDC DRAWING T4 datasheet.pdf