AVX Corporation SR307C223KAR
SR307C223KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR307C223KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 500V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR307C223KAR.pdf
Availability of SR307C223KAR
QUANTITY
SR307C223KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR307C223KAR
Internal Part NumberEIS-SR307C223KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)