AVX Corporation SR321A103KAA
SR321A103KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR321A103KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR321A103KAA.pdf
Availability of SR321A103KAA
QUANTITY
SR321A103KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR321A103KAA
Internal Part NumberEIS-SR321A103KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.390" (9.91mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR321A103KAA
Related LinksSR321A, SR321A103KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR321A103KAA Details Description
Related parts for SR321A103KAA
CONN SHROUD 34POS DUAL LATCHED datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 200KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 105K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-3.6V 108W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES 121 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG GREEN 100' datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 300MA 250VAC 28VDC datasheet.pdf
SMB PLUG RA 50OHM RG58 datasheet.pdf