AVX Corporation SR321C334KAR
SR321C334KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR321C334KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR321C334KAR.pdf
Availability of SR321C334KAR
QUANTITY
SR321C334KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR321C334KAR
Internal Part NumberEIS-SR321C334KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.390" (9.91mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR321C334KAR
Related LinksSR321C, SR321C334KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR321C334KAR Details Description
Related parts for SR321C334KAR
TAPE RUBBER SELF-FUSING 1" X 30' datasheet.pdf
THERMISTOR 2.2K OHM NTC SMT 0805 datasheet.pdf
IC REG SW QUAD TFT LCD 28-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 60MA 36.4 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.2W SOT363 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.4PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS F PC datasheet.pdf