AVX Corporation SR325E105ZAATR1
SR325E105ZAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR325E105ZAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR325E105ZAATR1.pdf
Availability of SR325E105ZAATR1
QUANTITY
SR325E105ZAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR325E105ZAATR1
Internal Part NumberEIS-SR325E105ZAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.390" (9.91mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR325E105ZAATR1
Related LinksSR325E1, SR325E105ZAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR325E105ZAATR1 Details Description
Related parts for SR325E105ZAATR1
FIXED IND 390NH 180MA 1.2 OHM datasheet.pdf
CONN FPC VERT 12POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 25POS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 145LGA datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf
IC 433/868/915MHZ RECEIVER 24QFN datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
DIN-POWER MH24+7FPC4 5C1-1 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 150V TO-262AA datasheet.pdf
FAN 40X20MM LCKD RTR IP57 05VDC datasheet.pdf