AVX Corporation SR345E105MAA
SR345E105MAA picture photo
Mfg. Part Number
SR345E105MAA
Brief Description
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR345E105MAA.pdf
Availability of SR345E105MAA
QUANTITY
SR345E105MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR345E105MAA
Internal Part NumberEIS-SR345E105MAA
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.350" (8.89mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR345E105MAA
Related LinksSR345E, SR345E105MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR345E105MAA Details Description
Related parts for SR345E105MAA
TRANS PNP 500V 0.15A SOT223 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 3A D2PAK datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
THERMOSENSOR INFRARED datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RIGHT ANGLE LIGHT PIPE, 2.8MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf