AVX Corporation SR385C104KAA
SR385C104KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR385C104KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR385C104KAA.pdf
Availability of SR385C104KAA
QUANTITY
SR385C104KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR385C104KAA
Internal Part NumberEIS-SR385C104KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.425" (10.80mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.375" (9.52mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR385C104KAA
Related LinksSR385C, SR385C104KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR385C104KAA Details Description
Related parts for SR385C104KAA
RELAY OPTOMOS 150MA DPST 8FLTPK datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC HUB RCVR USB 25-WLCSP datasheet.pdf
CBL 26POS 0.5MM JMPR TYPE D 3" datasheet.pdf
RECEIVER IR REM CTRL 5V 40KHZ datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
TVS DIODE 34VWM 61.9VC DO13 datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
OSC OCXO 26.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf