AVX Corporation SR385C104KAA
SR385C104KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR385C104KAA
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR385C104KAA.pdf
Availability of SR385C104KAA
QUANTITY
SR385C104KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR385C104KAA
Internal Part NumberEIS-SR385C104KAA
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.425" (10.80mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.375" (9.52mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR385C104KAA
Related LinksSR385C, SR385C104KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR385C104KAA Details Description
Related parts for SR385C104KAA
LED RED/GRN T1-3/4 BI-CLR PCB datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV RATIO 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG YEL 1000' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 2W 15V 67MA OUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf