AVX Corporation SR405A333KAA
SR405A333KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR405A333KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR405A333KAA.pdf
Availability of SR405A333KAA
QUANTITY
SR405A333KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR405A333KAA
Internal Part NumberEIS-SR405A333KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR405A333KAA
Related LinksSR405A, SR405A333KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR405A333KAA Details Description
Related parts for SR405A333KAA
BOX ALUM NATURAL 4.54"L X 3.54"W datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
VARISTOR 32V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
INSERT FEMALE 12POS SOLDER datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
USA A RECPT AWG 20 datasheet.pdf
SATA PWR CABLE datasheet.pdf
AIRMAX datasheet.pdf
RES SMD 1G OHM 30% 0805 datasheet.pdf