AVX Corporation SR405A473JAR
SR405A473JAR picture photo
Mfg. Part Number
SR405A473JAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR405A473JAR.pdf
Availability of SR405A473JAR
QUANTITY
SR405A473JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR405A473JAR
Internal Part NumberEIS-SR405A473JAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.400" (10.16mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR405A473JAR
Related LinksSR405A, SR405A473JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR405A473JAR Details Description
Related parts for SR405A473JAR
FILTER RFI POWER LINE 3A PCB datasheet.pdf
RES SMD 150KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSCILLATOR CMOS PROG 3.3V 0E datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC QUAD DIFF RCVR HS 16-SOIC datasheet.pdf
FUSE MOUNT ACS BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V CH 1812 datasheet.pdf