AVX Corporation SR405A473JARTR1
SR405A473JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR405A473JARTR1
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR405A473JARTR1.pdf
Availability of SR405A473JARTR1
QUANTITY
SR405A473JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR405A473JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR405A473JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR405A473JARTR1
Related LinksSR405A4, SR405A473JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR405A473JARTR1 Details Description
Related parts for SR405A473JARTR1
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 20POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SSR HI SIDE 60V PENTAWATT VRT datasheet.pdf
XFRMR MAGNT MOD 2PORT POE 10/100 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 50POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf