AVX Corporation SR405A683JAA
SR405A683JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR405A683JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR405A683JAA.pdf
Availability of SR405A683JAA
QUANTITY
SR405A683JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR405A683JAA
Internal Part NumberEIS-SR405A683JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR405A683JAA
Related LinksSR405A, SR405A683JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR405A683JAA Details Description
Related parts for SR405A683JAA
CONN HEADER PHD SIDE 32POS 2MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 16-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP CUR SENS 1.7MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 60POS SMD datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.5GHZ 1295FCBGA datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK INV 10LLP datasheet.pdf
T1-3/4 INCND FLNG BASE LP datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 25V FLATPCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE 17POS SILVR SLDR datasheet.pdf