AVX Corporation SR405A683JAA
SR405A683JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR405A683JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR405A683JAA.pdf
Availability of SR405A683JAA
QUANTITY
SR405A683JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR405A683JAA
Internal Part NumberEIS-SR405A683JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR405A683JAA
Related LinksSR405A, SR405A683JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR405A683JAA Details Description
Related parts for SR405A683JAA
TAPE DOUBLE SIDED FOAM 1/8 X 1" datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 4V 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV OPEN COLL 8SMD datasheet.pdf
RES 240K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE DVR HIGH SIDE 1CH 8-SOIC datasheet.pdf
RES 39 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 102MM datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf