AVX Corporation SR405A683KAA
SR405A683KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR405A683KAA
Brief Description
CAP CER 0.068UF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR405A683KAA.pdf
Availability of SR405A683KAA
QUANTITY
SR405A683KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR405A683KAA
Internal Part NumberEIS-SR405A683KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR405A683KAA
Related LinksSR405A, SR405A683KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR405A683KAA Details Description
Related parts for SR405A683KAA
RES 24 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC REPEATER/XCVR T1 PCM 5V 16DIP datasheet.pdf
IC SENSOR DBUS DSI 2.02 16-SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3200K 2SMD datasheet.pdf
IC DAC DUAL I2C TSOT-23-8 datasheet.pdf
IMPACT BP 4X8 RW SN/PB datasheet.pdf
7163-1 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TXRX GBIC 850NM VCSEL 1X FC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf