AVX Corporation SR405C125KAR
SR405C125KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR405C125KAR
Brief Description
CAP CER 1.2UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR405C125KAR.pdf
Availability of SR405C125KAR
QUANTITY
SR405C125KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR405C125KAR
Internal Part NumberEIS-SR405C125KAR
PackagingBulk
Capacitance1.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR405C125KAR
Related LinksSR405C, SR405C125KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR405C125KAR Details Description
Related parts for SR405C125KAR
THYRISTOR PENTAWATT5 HV2 datasheet.pdf
BIT TORXPLUS IP7 1.97" datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 150W STER D 64HTQFP datasheet.pdf
DIGITAL OUTPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC USB PWR SW/CTLR CHRG 16WQFN datasheet.pdf
LPP 5.00/90/18 OG datasheet.pdf
750 TB PLU PLU WF LOW-T datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 470K OHM 14SOIC datasheet.pdf