AVX Corporation SR405E475MARTR1
SR405E475MARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR405E475MARTR1
Brief Description
CAP CER 4.7UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR405E475MARTR1.pdf
Availability of SR405E475MARTR1
QUANTITY
SR405E475MARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR405E475MARTR1
Internal Part NumberEIS-SR405E475MARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR405E475MARTR1
Related LinksSR405E4, SR405E475MARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR405E475MARTR1 Details Description
Related parts for SR405E475MARTR1
SCR DBL HISCR 1600V 135A INTAPAK datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 6NS 66TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
DC JACK W/SOLDER LUGS PANEL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf