| Internal Part Number | EIS-SR42UBDP | |
| RoHS Information | Declaration of Conformity | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Boxes, Enclosures, Racks | |
| Family | Racks | |
| Series | SmartRack™ | |
| Dimensions - Panel | 42.000" L x 73.500" H (1066.80mm x 1866.90mm) | |
| Dimensions - Overall | 47.250" L x 23.630" W x 78.500" H (1200.15mm x 600.20mm x 1993.90mm) | |