AVX Corporation SR501A103KAR
SR501A103KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR501A103KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR501A103KAR.pdf
Availability of SR501A103KAR
QUANTITY
SR501A103KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR501A103KAR
Internal Part NumberEIS-SR501A103KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.560" (14.22mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.400" (10.16mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR501A103KAR
Related LinksSR501A, SR501A103KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR501A103KAR Details Description
Related parts for SR501A103KAR
IC SWITCH HALL EFFECT SOT89 datasheet.pdf
CONN SOCKET STRIP 2.54MM THRU-HO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 64POS VERT 1MM SMD datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
ENCLOSED SWES E6TOP PLUNGER datasheet.pdf
ORCA LIGHT PIPE ADAPTER 2MM RED datasheet.pdf
IMCV 1 5/ 7-G-3 5 RN P20 THR datasheet.pdf
IC AMP AUDIO CLASS AB 8SON datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 28POS DUAL SMD datasheet.pdf