AVX Corporation SR501E225MAATR1
SR501E225MAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR501E225MAATR1
Brief Description
CAP CER 2.2UF 100V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR501E225MAATR1.pdf
Availability of SR501E225MAATR1
QUANTITY
SR501E225MAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR501E225MAATR1
Internal Part NumberEIS-SR501E225MAATR1
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.560" (14.22mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.400" (10.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR501E225MAATR1
Related LinksSR501E2, SR501E225MAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR501E225MAATR1 Details Description
Related parts for SR501E225MAATR1
LED IND LIGHT 12V YELLOW datasheet.pdf
FUSE CLIP CART 15A CHASS MNT datasheet.pdf
IC DAC 16BIT MONO W/VREF 24-SOIC datasheet.pdf
IC COMPARATOR W/REF 8-UMAX datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 350MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 8.7PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
MCU ARM 512KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 26POS 30GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf