AVX Corporation SR501E225MAR
SR501E225MAR picture photo
Mfg. Part Number
SR501E225MAR
Brief Description
CAP CER 2.2UF 100V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR501E225MAR.pdf
Availability of SR501E225MAR
QUANTITY
SR501E225MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR501E225MAR
Internal Part NumberEIS-SR501E225MAR
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.560" (14.22mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.400" (10.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR501E225MAR
Related LinksSR501E, SR501E225MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR501E225MAR Details Description
Related parts for SR501E225MAR
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN DB15 MALE HD CRIMP Y-CHROM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 42POS .3M datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 92 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf