AVX Corporation SR505A473JAR
SR505A473JAR picture photo
Mfg. Part Number
SR505A473JAR
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR505A473JAR.pdf
Availability of SR505A473JAR
QUANTITY
SR505A473JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR505A473JAR
Internal Part NumberEIS-SR505A473JAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.560" (14.22mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.400" (10.16mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR505A473JAR
Related LinksSR505A, SR505A473JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR505A473JAR Details Description
Related parts for SR505A473JAR
IGBT 600V 11.5A 34W TO220FP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
DEMO BOARD SPI TO I2C datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
LED SUPP CC AC/DC 32V 500MA 7SIP datasheet.pdf