AVX Corporation SR591A220KARTR1
SR591A220KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR591A220KARTR1
Brief Description
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR591A220KARTR1.pdf
Availability of SR591A220KARTR1
QUANTITY
SR591A220KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR591A220KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR591A220KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR591A220KARTR1
Related LinksSR591A2, SR591A220KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR591A220KARTR1 Details Description
Related parts for SR591A220KARTR1
VARISTOR 750V 4.5KA DISC 16.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
MANUAL RIBBON CABLE TERM datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf