AVX Corporation SR591A222JARTR1
SR591A222JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR591A222JARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR591A222JARTR1.pdf
Availability of SR591A222JARTR1
QUANTITY
SR591A222JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR591A222JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR591A222JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR591A222JARTR1
Related LinksSR591A2, SR591A222JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR591A222JARTR1 Details Description
Related parts for SR591A222JARTR1
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC PLL W/VCO 16SO datasheet.pdf
SENS PROX IND 35MM PNP DC3W-NO datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LGH LEAD, ELECT., SGL MLD END datasheet.pdf
Quad, 12-/14-/16-Bit nanoDACs with 5ppm/∑C On-chip Ref, I2C Interface IC datasheet.pdf