AVX Corporation SR591A330JARTR1
SR591A330JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR591A330JARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR591A330JARTR1.pdf
Availability of SR591A330JARTR1
QUANTITY
SR591A330JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR591A330JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR591A330JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR591A330JARTR1
Related LinksSR591A3, SR591A330JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR591A330JARTR1 Details Description
Related parts for SR591A330JARTR1
IC OPAMP GP 200KHZ 16SO datasheet.pdf
RES SMD 60.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
LCD DISP TFT 2.4" 240X320 B/L datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
SCR INV STUD 40A 1000V TO-94 datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.01% 0.15W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 1228.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
MICRO 37C P 30" WHT JACKS NI datasheet.pdf