AVX Corporation SR592A101KARTR1
SR592A101KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR592A101KARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR592A101KARTR1.pdf
Availability of SR592A101KARTR1
QUANTITY
SR592A101KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR592A101KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR592A101KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR592A101KARTR1
Related LinksSR592A1, SR592A101KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR592A101KARTR1 Details Description
Related parts for SR592A101KARTR1
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC NONINV SYN FET DRVR 14-HTSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
3+ 3 DIL SMT PICK/PLACE HDR datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 12POS 2.5MM datasheet.pdf