AVX Corporation SR592A101KARTR1
SR592A101KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR592A101KARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR592A101KARTR1.pdf
Availability of SR592A101KARTR1
QUANTITY
SR592A101KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR592A101KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR592A101KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR592A101KARTR1
Related LinksSR592A1, SR592A101KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR592A101KARTR1 Details Description
Related parts for SR592A101KARTR1
DUCT SLOT PVC WHT 4X1.5"X 6' datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 115V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 32V datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 15A 125V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 4POS datasheet.pdf
RES 3 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf