AVX Corporation SR592A222JARTR1
SR592A222JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR592A222JARTR1
Brief Description
CAP CER 2200PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR592A222JARTR1.pdf
Availability of SR592A222JARTR1
QUANTITY
SR592A222JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR592A222JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR592A222JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR592A222JARTR1
Related LinksSR592A2, SR592A222JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR592A222JARTR1 Details Description
Related parts for SR592A222JARTR1
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 36A SUPER247 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1W 5V 4SIP datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf