AVX Corporation SR595C102MAATR1
SR595C102MAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR595C102MAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR595C102MAATR1.pdf
Availability of SR595C102MAATR1
QUANTITY
SR595C102MAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR595C102MAATR1
Internal Part NumberEIS-SR595C102MAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR595C102MAATR1
Related LinksSR595C1, SR595C102MAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR595C102MAATR1 Details Description
Related parts for SR595C102MAATR1
IC SENSOR UNDERVOLTAGE 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2910 datasheet.pdf
MAG CYL SEN,NPN,NO,M12 EXT datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 2W SMBG datasheet.pdf
100A AXIAL SCREW CONTACT MALE 1 datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1820 WHITE datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
IE MINIFIBERLINX-II/LASTGASP MOD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf