AVX Corporation SR595C104MAATR1
SR595C104MAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR595C104MAATR1
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR595C104MAATR1.pdf
Availability of SR595C104MAATR1
QUANTITY
SR595C104MAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR595C104MAATR1
Internal Part NumberEIS-SR595C104MAATR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR595C104MAATR1
Related LinksSR595C1, SR595C104MAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR595C104MAATR1 Details Description
Related parts for SR595C104MAATR1
RES 1K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
MS2,049,14,14,15,15,11,W8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 562 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220 datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf