AVX Corporation SR595E105MARTR1
SR595E105MARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR595E105MARTR1
Brief Description
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR595E105MARTR1.pdf
Availability of SR595E105MARTR1
QUANTITY
SR595E105MARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR595E105MARTR1
Internal Part NumberEIS-SR595E105MARTR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR595E105MARTR1
Related LinksSR595E1, SR595E105MARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR595E105MARTR1 Details Description
Related parts for SR595E105MARTR1
RES 270 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 2.5KV NP0 2220 datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC BATTERY MONITOR HP 8TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 6A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
.050 EBBI 50D PLUG 60CKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
MICRO 21C S 20" WHT NI datasheet.pdf