AVX Corporation SR595E224MAATR1
SR595E224MAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR595E224MAATR1
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR595E224MAATR1.pdf
Availability of SR595E224MAATR1
QUANTITY
SR595E224MAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR595E224MAATR1
Internal Part NumberEIS-SR595E224MAATR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR595E224MAATR1
Related LinksSR595E2, SR595E224MAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR595E224MAATR1 Details Description
Related parts for SR595E224MAATR1
CONN HEADER 2POS 2MM R/A TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/08/180FLF 3.2BK datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
MODEM XBEE 900HP 200K USB AUS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf