AVX Corporation SR597A151JAR
SR597A151JAR picture photo
Mfg. Part Number
SR597A151JAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 500V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR597A151JAR.pdf
Availability of SR597A151JAR
QUANTITY
SR597A151JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR597A151JAR
Internal Part NumberEIS-SR597A151JAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR597A151JAR
Related LinksSR597A, SR597A151JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR597A151JAR Details Description
Related parts for SR597A151JAR
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 700MA 290 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA 304 I/O 400FBGA datasheet.pdf
PROGRAMMER GANG 4 SOCKET datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
DSUB 21XA4 F PCR/A G 50OHM T datasheet.pdf