AVX Corporation SR655C684KARTR1
SR655C684KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR655C684KARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.68UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR655C684KARTR1.pdf
Availability of SR655C684KARTR1
QUANTITY
SR655C684KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR655C684KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR655C684KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.400" (10.16mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR655C684KARTR1
Related LinksSR655C6, SR655C684KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR655C684KARTR1 Details Description
Related parts for SR655C684KARTR1
IC REG BST SEPIC ADJ 0.71A 8MSOP datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4-UCSP datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 10% 2910 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 61POS SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
BERGSTIK HDR PIP datasheet.pdf
CTV 100C 100#22D SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 16POS PWR TERM datasheet.pdf